Letos se humanitarnemu košarkaškemu kampu »I came to play« prvič pridružujejo tudi otroci iz socialno šibkih družin iz Slovenije

drugo srecanje 3

 

Zemono – 3.7.2017 – Prvič se tudi otroci iz socialno šibkih družin iz Slovenije pridružujejo košarkaškemu kampu »I came to play«, ki že 10-to leto zapored poteka na Fruški gori v Srbiji. – Društvo BASS bo 15 otrokom iz socialno šibkih družin letos nekoliko polepšalo poletje. – Na srečanju članov društva BASS organizirana tudi zanimiva okrogla miza na temo širše vloge športa v družbi, ki se je je udeležil tudi Raša Nesterović.

»I came to play« je humanitarni košarkaški kamp, ki že 10-to leto zapovrstjo, vsako poletje poteka v letovišču Letenka, na Fruški gori v Srbiji. Kampa se udeležujejo otroci, starosti od 11 do 17 let, med njimi tudi tisti, ki prihajajo iz socialno ogroženih družin. Kamp »I came to play« pa ni namenjen zgolj športnim aktivnostim, saj gre za projekt, ki uspešno združuje šport, izobraževanje, voditeljstvo in izgradnjo vrednot kot so: spoštovanje, fair play, timsko delo, pripadnost, sočutje, optimizem in integriteto.

Otroke košarko učijo Vlado Divac, Žarko Paspalj ter mnogi drugi, uveljavljeni športniki iz področja bivše Jugoslavije, med drugim tudi številni imetniki olimpijskih medalij. Izobražujejo jih še športni sodniki in športni delavci, npr. Milan Hosta, slovenski športni filozof in Simon Ličen, bivši košarkaški sodnik, sedaj pa predavatelj športnega managementa v ZDA.

Poleg športnih aktivnosti, otroke o fairplayu, toleranci, reševanju konfliktov, družbeni odgovornosti, veščinah komuniciranja, zdravem življenjskem stilu in nevarnih substancah na delavnicah izobražujejo priznani profesorji iz Univerze Berkley iz ZDA, Univerze Združenih narodov iz Tokia, Univerze v Ljubljani in Univerze v Novem Sadu.

Kampa se bo, med 31.7. in 8.8.2017, udeležilo 150 otrok iz Srbije, Hrvaške, Makedonije, Črne Gore ter Bosne in Hercegovine, letos pa se jim bodo prvič pridružili tudi otroci iz socialno šibkih družin iz Slovenije. Gre za pobudo društva BASS in kot pravi predsednik Slovensko-srbskega poslovnega društva, Goran Medić: »Društvo BASS se pri svojem delu poleg spodbujanja gospodarskega sodelovanja na relaciji Slovenija – Srbija, ukvarja tudi z nekoliko drugačnim povezovanjem. Gre za povezovanje otrok iz socialno ogroženih družin iz Slovenije in Srbije ter drugih držav bivše Jugoslavije. V BASS-u smo namreč letos poskrbeli, da se kampu prvič pridružuje tudi 15 otrok iz Slovenije.«

 

Ob tej priložnosti so na sedežu društva BASS v Zemonu organizirali okroglo mizo na temo širše vloge športa v družbi, ki so se je udeležili:

  • Mihajlo Delić, pobudnik in organizator kampa »I came to play« ter član društva BASS,
  • Raša Nesterović, bivši profesionalni košarkar, sedaj pa generalni sekretar Košarkaške zveze Slovenije in član društva BASS in
  • Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje.

V društvu BASS so se namreč povezali z Zvezo prijateljev mladine Moste – Polje, ki je pripravila seznam otrok iz socialno šibkih družin, društvo BASS pa bo organiziralo udeležbo otrok brez kakršnihkoli stroškov zanje ali za njihove družine.

Anita Ogulin, predsednica Zveze prijateljev mladine Moste – Polje je ob tem poudarila: »Z besedami ni mogoče opisati, kaj socialno šibkim in izključenim otrokom pomeni tovrstna priložnost. Ne le krepitev lastne vrednosti, druženja z vrstniki, spoznavanja drugega kulturnega okolja, tudi preverjanje svojih košarkaških spretnosti, ki so njihova danost. S to enkratno priložnostjo vsak zase in vsi skupaj uresničujejo svoje sanje, hrepenenje. Prav vsi so bili ganjeni do solz ob povabilu društva BASS in komaj čakajo dan odhoda. Iz naših izkušenj pa lahko povem, da so prav vsi otroci z mnogimi materialnimi in socialnimi primanjkljaji, ki so s pomočjo botrov in donatorjev imeli priložnost uresničiti dane talente – postali uspešni odrasli. In tudi že izdatno vračajo družbi. Zato se v imenu staršev, skrbnikov, ekipe ZPM Moste-Polje in svojem imenu iskreno zahvaljujem organizatorjem za tako izjemno priložnost otrokom naše humanitarne baze iz različnih krajev Slovnije, v iskrenem upanju – da jo bodo v društvu BASS nadaljevali.«

Mihajlo Delić, pobudnik in organizator kampov »I came to play«, je k temu dodal: »V našem kampu otroci pridobijo pomembne življenjske izkušnje: poleg zmag, se soočajo s porazi, iz njih se skušajo nekaj naučiti – z namenom, da v naslednjem poskusu sledi zmaga. Tovrstne izkušnje, ki jih prinašajo športne aktivnosti, pa jim bodo koristile prav na vseh življenjskih področjih. Ker se zavedamo, da je možnost športnega udejstvovanja za mnoge otroke in mladostnike danes redka in dragocena dobrina in mnogi otroci nimajo priložnosti razvoja svojih talentov, skušamo v košarkaški kamp vključiti čim več otrok in mladostnikov iz socialno šibkih družin«.

Raša Nesterović je na okrogli mizi opisal, kako sta mu košarka in šport na splošno spremenila življenje: »Šport posamezniku da popolnoma drugo dimenzijo: razviješ odnos do dela in odnos do drugih ljudi – vzpostaviti moraš odnos tako z nadrejenimi kot tudi s soigralci. Vse te izkušnje je težko pridobiti, če se ne ukvarjamo s športom. Zato si želim, da športne aktivnosti ne bi bile privilegij, temveč dostopne vsem otrokom in mladostnikom.«

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s